25.03.2020 r.

 


28.11.2017 r.

 

__________________________________________________________________________________________________________________

22.11.2016 r.

Rozmowa z panią Dyrektor Małgorzatą Wilińską w ostatnim numerze NASZEJ GAZETY NIDZICKIEJ

art1 ppp nidzica

______________________________________________________________________________________

Powstanie E-poradnia

malgorzata_wilinska_nidzica

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

 

Nowa dyrektor poradni Małgorzata Wilińska chce poszerzyć działalność jednostki, która ma dobrze służyć uczniom, nauczycielom i rodzicom. Nowością będzie uruchomienie e-poradni i uruchomienie linii telefonicznej pomocy.

Główne zadania poradni to diagnoza dzieci i młodzieży w zakresie potrzeb edukacyjnych, nie tylko diagnozowanie odchyleń i zaburzeń rozwojowych, ale także w przyszłości z dzieckiem zdolnym.
To także szeroko rozumiana pomoc psychologiczna, pedagogiczna i logopedyczna świadczona dzieciom i młodzieży, a także prowadzenie różnych form terapii.
Ważne są również konsultacje dla rodziców i nauczycieli. Ponieważ poradnia powinna stale współpracować ze szkołami i odpowiadać na jej zapotrzebowanie, nowa dyrektor spotkała się z dyrektorami wszystkich szkół powiatu nidzickiego. Na spotkaniu obecny był również starosta Grzegorz Napiwodzki.
Nowością w działaniach poradni będzie uruchomienie e-poradni, dzięki czemu wszyscy będą mieli ułatwiony kontakt z fachowcami.
— W najbliższym czasie powstanie zespół specjalistów, którzy zajmą się prowadzeniem e-poradni — mówi Małgorzata Wilińska. Zostanie przebudowana i unowocześniona strona internetowa poradni. Rodzice dzieci, które już zostały zdiagnozowane, w zakładce znajdą gotowe ćwiczenia, które ich pociechy będą mogły wykonywać w domu.
— Poza tym rodzic czy nauczyciel będzie mógł wysłać maila z zapytaniem, przedstawieniem problemu i otrzyma mailową odpowiedź. Jeśli sprawa okaże się pilna zaprosimy te osobę na rozmowę — mówi dyrektor.
Drugi element, który pozwoli uczniom, rodzicom, nauczycielom skontaktować się szybko ze specjalistami to uruchomienie porad przez telefon. Linia będzie dostępna popołudniami. Każdy, kto będzie potrzebował natychmiastowej konsultacji uzyska ją przez telefon.

— Chciałabym, aby poradnia służyła przykładami dobrej praktyki. Dlatego planuję wprowadzić zajęcia dotyczące programu edukacyjnego uczniów klas starszych „Młody mediator”, który na pewno pomoże rozwiązywać konflikty w klasie metodą mediacji rówieśniczej —mówi dyrektor. Będzie także oferta skierowana do rodziców. To przede wszystkim warsztaty pomagające w rozwiązywaniu konfliktów na linii dziecko – rodzic.

W poradni z inicjatywy jednego z pracowników, ale też zgodnie z koncepcją rozwoju poradni, powstaje grupa Młodych Wolontariuszy- aktywnych licealistów, którzy pragną pomagać innym — mówi dyrektor.

________________________________________________________________________________________________

Młodzi wolontariusze rozpoczynają działalność

poradnia_nidzica_wolontariusze

autor zdjęcia: Halina Rozalska

 

Wolontariat to szansa dla każdego, kto chce pomagać. Daje on możliwość wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń. Wolontariusze poświęcają swój wolny czas i energię, angażując się w działania na rzecz ludzi.

Odbyło się drugie spotkanie wolontariuszy, którzy rozpoczynają działalność przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, które prowadzi Izabela Zimnicka Maculewicz.

Postanowili rozpocząć działalność wolontariacką, bo chcą pomagać, a taka forma im odpowiada. — Lepiej się pomaga w grupie niż samemu — mówią.

Podczas spotkania rozmawiali o tym, czym chcieliby się zająć w pracy wolontariackiej. — Musimy wybrać działy, którymi będziemy chcieli się zająć — mówiła Izabela Zimnicka Maculewicz.

Weronika i Paulina chciałyby pomagać w poradni, rozmawiać z podopiecznymi poradni, którzy wagarują, uciekają z domu. Obydwie stwierdziły, że chciałyby służyć innym młodym ludziom radą, pomocą, wsparciem, czyli być asystentami pomagającymi wydostać się innym nastolatkom z trudności.

Rafał i Kinga chcieliby udzielać darmowych korepetycji. Rafał z języka rosyjskiego, angielskiego, a Kinga z matematyki i fizyki. Linda zaś zaproponowała pracę z osobami starszymi.

Wolontariusze chcą nawiązać współpracę z nidzickim szpitalem, Caritasem, rodzinnym domem dziecka. Zanim jednak rozpoczną działalność muszą opracować regulamin, wybrać nazwę, ustalić zakres działania. Początkujący wolontariusze zapraszają do współpracy wszystkich, którzy chcą pomagać.

 

Link do oryginalnego artykułu na stronach Gazety Nidzickiej >> GAZETA NIDZICKA